Opiekunka osób starszych może się wydawać dość szerokim pojęciem. Jakie czynności wykonuje oraz co należy do jej obowiązków? Warto dowiedzieć się, czym tak właściwie zajmuje się osoba, zatrudniona do opieki nad seniorem.
Obowiązki opiekunki osób starszych
Oczywiście podstawowym obowiązkiem każdej opiekunki jest opieka nad osobą starszą. Można to jednak różnie interpretować. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Jeśli planujesz aplikować na stanowisko opiekunki osób starszych, to musisz wiedzieć, że twoje obowiązki zawsze będą się nieco różnić – w zależności od podopiecznego, jego potrzeb i oczekiwań rodziny.
Jako opiekunka musisz przede wszystkim otoczyć troską seniora i wesprzeć go we wszystkich obszarach, które tego wymagają. Głównie są to czynności, związane z codziennym funkcjonowaniem osoby starszej. Niekiedy rodzinie zależy jednak również na prowadzeniu domu, przygotowywaniu posiłków, robieniu zakupów czy załatwianiu różnych spraw w imieniu seniora itp. Wszystkie te kwestie ustala się jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.
Jeśli zaś podopieczny jest osobą bardzo schorowaną, to zwykle odwiedza go również pielęgniarka, która na przykład wykonuje zastrzyki i czuwa nad procesem leczenia. Opiekunka musi być zatem w stałym kontakcie z personelem medycznym, a także z bliskimi seniora.
Nie tylko opieka i pielęgnacja
Praca opiekunki osób starszych nie ogranicza się wyłącznie do rutynowych zadań, takich jak: pomoc w przemieszczaniu się, ubieranie, mycie, podanie posiłku czy nakarmienie. Osoba starsza bardzo często potrzebuje po prostu towarzystwa i rozmowy. Do obowiązków – bez wątpienia przyjemnych – należą spacery po okolicy, wspólne oglądanie telewizji, czytanie czasopism i książek, słuchanie zwierzeń czy wspomnień seniora. Jest to aspekt pracy, którego nie doświadczysz w żadnym innym zawodzie. Nawet jeśli czasem bywa trudno, to chwile spędzone w towarzystwie podopiecznego i jego serdeczny uśmiech wdzięczności potrafią wiele wynagrodzić.
W jakim trybie pracuje opiekunka osób starszych?
Wszystko zależy od ustaleń z rodziną oraz od potrzeb samego seniora. Niekiedy osoby starsze wymagają całodziennej opieki, a w innym przypadku wystarczy dotrzymywanie towarzystwa przez kilka godzin. Niektóre opiekunki mają pod swoimi skrzydłami kilkoro podopiecznych jednocześnie, a ustalony harmonogram uwzględnia odbycie kilku wizyt dziennie. Inne wolą zaś sytuację, która wymaga poświęcenia całego dnia jednej i tej samej osobie. Praca opiekunki może być pracą zmianową; w trybie 8- lub 24-godzinnym.
Nie da się przedstawić jednego wzorcowego systemu, gdyż wszystko zależy od potrzeb danego seniora, ale także od możliwości i upodobań samej opiekunki. Wbrew pozorom praca opiekunki jest elastyczna, ponieważ pozwala podjąć współpracę w optymalnym dla niej trybie. Osoby w podeszłym wieku to bardzo zróżnicowana grupa, więc na rynku usług pielęgnacyjno-opiekuńczych jest zapotrzebowanie zarówno na opiekunki dochodzące, jak i całodobowe.
Najnowsze komentarze