Jeżeli podjęłaś decyzję o zmianie swojego życia i podjęciu pracy, jako opiekunka w Irlandii musisz świadomie się do tego przygotować. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, więc nie możesz działać impulsywnie, pod wpływem emocji. Będziesz odpowiadać za osobę, która będzie w bardzo dużym stopniu od ciebie zależna. Dlatego warto się zastanowić, czy ta praca na pewno jest dla ciebie.


Czy nadaję się do tej pracy?


Pierwszym najważniejszym aspektem jest to, czy lubisz opiekować się innymi, dbać o ich potrzeby i pomagać im w codziennych czynnościach. Opiekunka osoby chorej, niepełnosprawnej bądź starszej musi odznaczać się wysokim stopniem empatii i chęcią niesienia pomocy innym. Nieodzowny jest uśmiech i radość życia. Jeżeli jesteś pełna pozytywnej energii, lubisz pomagać i poświęcać czas innym osobom, to ta praca jest najlepszym wyborem.
Strach przed komunikacją w języku angielskim
Niezbędnym warunkiem wykonywania tej pracy jest znajomość języka angielskiego. Oczywiście nie musisz biegle posługiwać się tym językiem. Wymaganym poziomem jest poziom komunikacyjny. Przed wyjazdem warto przypomnieć sobie najważniejsze zwroty i sformułowania. Może warto zapisać się na krótki kurs konwersacji? To zależy od ciebie. Jeżeli masz obawy, czy ,,językowo” sobie poradzisz, to nie martw się. Nie zapominaj, że w telefonie komórkowym dostępny jest tłumacz Google, w kryzysowej sytuacji, gdy braknie ci fachowego słownictwa np. nazwy leku bądź choroby, zawsze możesz z niego skorzystać. Poza tym pamiętaj, że jeżeli będziesz na co dzień posługiwać się tym językiem, to naprawdę w szybkim czasie pozbędziesz się bariery językowej.


Co ze sobą zabrać?


Odwieczny problem chyba wszystkich kobiet. W tym przypadku musisz podejść do tego w sposób racjonalny. Pamiętaj, że wyjeżdżasz na dłuższy okres. Powinnaś wziąć pod uwagę klimat Irlandii, który jest latem znacznie chłodniejszy niż w Polsce, natomiast zima jest zdecydowanie łagodniejsza. Poza tym występują częste opady deszczu i silne wiatry. Dlatego skąpe letnie stroje i gruba zimowa kurtka nie będą ci potrzebne. Z kolei na pewno dobrze żeby w twojej walizce znalazło się wygodne ubranie i obuwie, np. dres, koszulki i trampki. Na pewno w takim ubiorze będzie ci wygodniej wykonywać codzienne obowiązki związane z pielęgnacją osoby starszej/chorej i z realizacją domowych czynności, takich jak sprzątanie i gotowanie. Poza tym nie zapomnij o lekach, które przyjmujesz na stałe oraz niezbędnych dokumentach podróży. Jeżeli czegoś zapomnisz, nie martw się tam też są sklepy 😊

Jestem już na miejscu i co dalej?


Jeżeli dotarłaś na miejsce, zapoznałaś się ze swoim/swoją podopieczną/ym, dostałaś pokój, to czas aby się w nim rozgościć. Weź ze sobą, jakieś drobiazgi, które lubisz (zdjęcia, maskotki) one pozwolą poczuć ci się, jak w domu. Teraz czas na poznanie najbliższej okolicy, idź na spacer, poznaj miejscowość, w której zamieszkałaś. Zobaczysz od razu, poczujesz się lepiej. Poznawanie nowych miejsc i ludzi zawsze jest inspirujące. Kolejne ważne zadanie, które czeka przed tobą to wyrobienie numeru PPS, który jest odpowiednikiem naszego numeru NIP. Nie martw się, jak to zrobić, pomoże ci w tym rodzina u której pracujesz i agencja, która cię zatrudniła. Numer otrzymasz w Social Welfare Office, będzie potrzebny ci paszport lub dowód osobisty. Karta z numerem PPS przyjdzie pocztą, trwa to zazwyczaj około dwóch tygodni. Z tym numerem możesz założyć konto w banku. I to już koniec biurokracji. Brzmi niewiarygodnie? Teraz pozostaje ci cieszyć się pracą, poznawać nowych ludzi, kulturę i piękny kraj, jakim jest Irlandia.