Czy istnieje sposób, aby szybciej i lepiej wykonywać obowiązki opiekuna oraz więcej zarabiać? Odpowiedź jest prosta: Tak. Jest nim inwestowanie w rozwój umiejętności interpersonalnych i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.Jak poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w zawodzie opiekuna osób starszych?

Znajomość języków obcych



Najwięcej dobrze płatnych i atrakcyjnych ofert dotyczy pracy za granicą. Dlatego znajomość np. języka niemieckiego jest kluczowa, jeśli chce się pracować jako opiekun lub opiekunka osoby starszej w Niemczech. Im lepiej zna się dany język, tym ma się lepszy kontakt z podopiecznym, a tym samym szansę na co raz lepsze zlecenia. Podnoszenie kwalifikacji w tym zakresie jest zatem bardzo ważne. W tym celu warto zapisać się na kurs lub szlifować umiejętności we własnym zakresie. Obecnie istnieje naprawdę sporo możliwości nauki języków, np. za pomocą aplikacji, prywatnych lekcji lub grupowych szkoleń.

Kursy i szkolenia specjalistyczne



Ukończenie jakich kursów przydaje się w opiece nad seniorem? Na pewno warto skończyć kurs udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo wiele szkół policealnych ma w swojej ofercie takie kierunki jak: opiekun medyczny czy opiekun osoby starszej. Taka forma kształcenia oprócz tytułu wyposaży Cię w niezbędne umiejętności oraz wiedzę z zakresu: psychologii, fizjologii i aktywizacji osoby starszej, chorób wieku starczego czy obsługi osób starszych (higiena i pielęgnacja), języka migowego i obcego.

Ponadto warto rozważyć kurs prawa jazdy, jego posiadanie to duży atut. Szczególnie kiedy do naszych obowiązków będzie należało np. robienie zakupów.


Aktualizacja informacji


Żyjemy w dobie powszechnego dostępu do wiedzy. Zdobywanie cennych informacji nie jest obecnie czymś trudnym. Szczególnie po czasie pandemii, pojawiło się na rynku wiele nowych kursów online, dzięki nim możesz zdobyć przydatną wiedzę bez wychodzenia z domu. Oczywiście wcześniej warto dokładnie zapoznać się z ich programem, a także sprawdzić opinie. Oprócz tego warto co jakiś czas sprawdzać rekomendowane książki, poradniki oraz magazyny tematyczne.

Dlaczego warto nieustannie podnosić swoje kwalifikacje?


Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze dzięki poszerzeniu swoich kompetencji sprawniej i szybciej wykonasz powierzone obowiązki. Po drugie, zyskasz większą pewność siebie w kontekście wykonywanego zawodu. Po trzecie, wzmocnisz swoją pozycję na rynku pracy. Pamiętaj, w Niemczech masz sporą konkurencję wśród opiekunów osób starszych. Po czwarte, inwestując w zdobywanie nowych umiejętności dajesz sobie szansę na znalezienie pracy z wyższym wynagrodzeniem.

Oprócz poszerzaniu tak zwanych kompetencji specjalistycznych (twardych) warto zainwestować w rozwój umiejętności miękkich, takich jak: zarządzanie stresem i emocjami, komunikacja interpersonalna, asertywność. Na jakość Twojej pracy w dużej mierze wpłynie to w jaki sposób radzisz sobie z emocjami. Nieradzenie sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami to jeden z głównych powodów rezygnacji z pracy opiekuna. Pamiętaj o dokumentowaniu zdobywanych kwalifikacji. W procesie rekrutacji przydadzą się wszelkie certyfikaty i referencje, wpływają one na wzrost wynagrodzenia.