Zdobądź zaufanie, wyrażaj się z szacunkiem oraz komunikuj w sposób dostosowany do stanu zdrowia swojego podopiecznego.
Skuteczne techniki komunikacji z seniorami o ich potrzebach i ograniczeniach
Podstawą w skutecznej komunikacji jest zaufanie. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku. W przypadku osób starszych jednak zdarza się, że nieco trudniej jest sobie na nie zapracować. Niezwykle istotne jest traktowanie swojego podopiecznego jak osoby, która wymaga wsparcia, ale w sposób, pozostawiający godność. Warto pamiętać o ograniczeniach, wynikających z wieku i schorzeń danej osoby. Jeżeli w grę wchodzą problemy ze słuchem lub mową, dobrze jest włączyć metody komunikacji niewerbalnej. Zwracaj uwagę na swoją i swojego rozmówcy postawę ciała, gestykulację, mimikę twarzy itp. Osoba niedosłysząca powinna widzieć Twoje usta, by wspomagać się czytaniem z ruchu warg. Zadbaj też o to, by panowała wokół was cisza, wyłącz radio, telewizję. Podopiecznemu zmagającemu się z problemami z pamięcią, możesz zapisywać wspólne ustalenia.
Rozmawiając o konieczności wprowadzenia pewnych akcesoriów ułatwiających życie lub pomagających w wykonywaniu codziennych czynności, nie krytykuj, nie poniżaj, pozwól seniorowi zrozumieć, że potrzebuje pomocy lub że pewne drobiazgi mogą przedłużyć jego samodzielność i wpłynąć na bezpieczeństwo.
Jak wspierać seniora w podejmowaniu decyzji dotyczących jego potrzeb i ograniczeń?
Przede wszystkim ważne jest, by rozumieć sytuację swojego podopiecznego. Najczęściej są to osoby, które w przeszłości były całkowicie zdrowe, sprawne i nagle muszą się mierzyć z licznymi trudnościami w wykonywaniu najprostszych czynności. To ogromne obciążenie psychiczne, szczególnie jeśli dochodzi do tego świadomość, że z biegiem czasu ograniczeń będzie coraz więcej. Opiekunowie osób starszych muszą mieć w sobie mnóstwo szacunku i empatii. Nie wolno wytykać błędów oraz potknięć ani rozmawiać o potrzebie wprowadzenia pewnych udogodnień, jak o karze. Nie należy też używać słów typu „nie dasz rady”. Senior powinien mieć zapewnioną spokojną atmosferę, pozbawioną presji. Idealnie, jeśli będzie czuł, że jego opiekunka lub opiekun chętnie z nim współpracują i dążą do zapewnienia mu wszystkiego, co najlepsze. Dzięki temu łatwiej mu będzie decydować się na proponowane sposoby ułatwiające funkcjonowanie.
Najnowsze komentarze