Poznaj pierwsze objawy problemów z pamięcią swojego podopiecznego i dowiedz się, jak go wspierać.
Jak rozpoznać zaburzenia pamięci u osób starszych?
Mózg ludzki jest mięśniem, który wraz z wiekiem zmniejsza swoją objętość oraz wagę. Obniża się liczba neuronów, co może skutkować problemami z koncentracją oraz pamięcią. Osoby starsze zaczynają zapominać wydarzenia, które wiele lat przechowywały w pamięci długotrwałej, ale coraz częściej umykają im też sytuacje, dane z pamięci krótkotrwałej. Wpływa to między innymi na poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnej wartości, orientację w przestrzeni. Może się również przyczyniać do chęci izolacji, apatii, a nawet depresji.
Charakterystyczne objawy, to zapominanie o swoich codziennych czynnościach, obowiązkach, ważnych datach, które do tej pory nie stanowiły problemu, gubienie przedmiotów, coraz częstsze powolne przypominanie sobie słów, trudność z dotarciem z jednego miejsca do drugiego, dezorientacja w czasie, nagłe przerywanie dialogu i utrata wątku.
Skuteczne sposoby na poprawę pamięci u seniorów
Mózg jak każdy mięsień można ćwiczyć, wspierając jego funkcjonowanie. Jako opiekun osoby starszej, rozmawiaj z nią dużo, zachęcaj w miarę możliwości do przywoływania dalszych wspomnień z młodości, dzieciństwa, oglądajcie albumy ze zdjęciami. Poruszaj w rozmowach również tematy bieżące. Bardzo dobrze sprawdzą się gry pamięciowe typu memory lub słowne np. w której tworzycie ciąg wyrazów, dodając po jednym i za każdym razem powtarzając wszystkie poprzednie w odpowiedniej kolejności. Zachęcaj podopiecznego do czytania lub czytaj mu, rozwiązujcie krzyżówki, sudoku, wykreślanki, oglądajcie teleturnieje. Zaproponuj seniorowi prowadzenie notatek z każdego dnia i regularne przeglądanie ich.
Jak pomóc seniorowi z zaburzeniami pamięci w codziennych czynnościach?
Istotne jest, by stymulować umysł seniora. Nie wyręczaj go we wszystkim, nie podpowiadaj od razu, pozwól mu się zastanowić, poszukać w pamięci. Kiedy przestanie to robić, sytuacja będzie się tylko pogarszać.
Musisz jednak przypilnować regularnego przyjmowania leków. Dobrze sprawdzają się pojemniczki z przegródkami na tabletki oraz ustawianie przypominajek w telefonie.
Pilnuj też, by senior jadł i pił dużo wody. Niestety zapominanie o tak podstawowych czynnościach zdarza się i jest niezwykle niebezpieczne.
Najnowsze komentarze