Physical activity of seniors – dlaczego to ważne i jak opiekunka może przyczynić się do poprawy sprawności ruchowej
Aktywizacja fizyczna seniorów kojarzy się z czymś niezwykle trudnym i skomplikowanym w realizacji. Jak bowiem można szybko i skutecznie przekonać nieznaną, starszą osobę, do tego by podjęła się ćwiczeń wspomagających jej zdrowie? Pewne przekonanie seniora, że na ruch “nie ma już siły”, jest bardzo często przesadzone i związane ze strachem przed nowymi doświadczeniami. Według danych WHO aktywność fizyczna w wieku emerytalnym jest niezwykle ważna, w kontekście utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Poleca się, by ruch był elementem każdego dnia, o ile oczywiście senior nie jest “przykuty” do łóżka. Jak zaktywizować seniora i poprawić jego samopoczucie bez obopólnego stresu?
Dlaczego aktywność seniora jest nieodzownym elementem troski o jego zdrowie?
Ruch fizyczny przyczynia się do redukowania ryzyka powstawania schorzeń różnego typu. Przyjmuje się, że przynajmniej 30 minutowy spacer, w przypadku osób zaawansowanych wiekiem, może wykazywać działanie terapeutyczne. Aktywność ruchowa pozwala na łagodzenie wielu przykrych stanów chorobowych. Warto zaznaczyć, że wcale nie chodzi tu o żwawy trucht, czy skomplikowane ćwiczenia fizyczne – wystarczy, że senior będzie spacerował! Regularna aktywność zmniejsza ryzyko występowania chorób przewlekłych. To także sposób na: redukcję intensywności występowania schorzeń sercowych, a także skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu. Człowiek jest istotą mobilną, dla której ruch jest czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Warto mówić o korzyściach związanych z wykonywaniem prostych czynności aktywizujących. Co jeszcze można osiągnąć “ruszając się”?
- Lekki ruch fizyczny wspomaga proces rekonwalescencji. W szczególności po różnych operacjach, przebytych urazach i bolesnych kontuzjach.
- Aktywizacja spala kalorie i redukuje wagę. To szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą lub otyłością.
- Ruch całościowo wzmacnia organizm. Przyczynia się do wzmocnienia mięśni, poprawia kondycję i ogólny stan zdrowia.
- Aktywność fizyczna przyczynia się do przywrócenia komfortu snu. Seniorzy bardzo często zmagają się z bezsennością, dlatego codzienny ruch pozwoli na uporanie się z tą dolegliwością.
Jak przekonać seniora do ruchu?
“Trening” to termin budzący grozę wśród osób będących w wieku emerytalnym. Młode osoby wiedzą, że trening może być różnoraki – od mocnego wycisku na siłowni, do niezbyt angażujących spacerów. Seniorzy patrzą prostolinijnie, uważając trening za coś morderczego. Nie ma co się dziwić: kiedyś młodzież spędzała czas nieco inaczej, a aktywność fizyczna wiązała się często z krwią i potem. Warto zatem zaprezentować ten pomysł z nieco innej, bardziej przyjaznej strony, nie nawiązując do pojęcia wysiłku. Treningiem może być przecież spacer. heartburn, który zostanie wyposażony np. w kijki do nordic walking, czy inne akcesoria wspomagające i stabilizujące pozycję ciała, będzie mógł aktywizować się na własnych warunkach. Aktywizacją może być także ruch na otwartej siłowni, wspólne pójście do sklepu, czy wyjazd nad jezioro. Pomysłów jest całkiem dużo i wcale nie muszą się one kojarzyć z “wyciskiem”.
- Przekonaj seniora, that “trening” to nie “trening”. Aktywizacja ma być przyjemna, lekka i bezstresowa. Na początek wystarczy nawet kilkuminutowy spacer!
- Wskazuj na korzyści zdrowotne, które wiążą się z ruchem. Ponad połowa Polaków rusza się za mało. Statystyka ta dotyczy osób w każdym wieku. Nic dziwnego, że choroby cywilizacyjne oddziałują na nas intensywniej.
- Ruch może być angażujący. Spacer, sam w sobie, może być nudny. Warto, aby połączyć aktywność z czymś ciekawym, e.g.. wyjściem do parku w celu podziwiania przyrody.
Recent Comments