W związku z coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem, coraz bardziej potrzebnym staje się zawód opiekunki osób starszych. Pomimo, że nie jest to praca łatwa, może ona przynieść wiele satysfakcji. Co należy wiedzieć, decydując się na taką pracę?
Zadania opiekunki osób starszych
Obowiązki opiekunki osób starszych nie zawsze będą jednakowe. Wymagania samej osoby starszej lub jej rodziny mogą być różne. Czasami głównym zadaniem opiekunki może być dotrzymywanie towarzystwa w domu lub podczas krótkich wyjazdów, zadbanie o jej dobre samopoczucie poprzez okazywane zaangażowanie, zagospodarowanie wolnego czasu i wypełnienie go zajęciami, które osoba wymagająca opieki lubi i może wykonywać. Bywa, że opiekunka musi przejąć wszystkie obowiązki domowe, czyli przygotowywanie i podawanie posiłków, sprzątanie, pranie, prasowanie, robienie zakupów. Może być również tak, że potrzebna okaże się pomoc w wykonywaniu wszystkich czynności samoobsługowych osoby starszej, poruszaniu się po domu, podawaniu leków, załatwianiu jej spraw urzędowych. W przypadku, gdy osoba starsza nie jest osobą samotną, ważnym aspektem pracy opiekunki jest utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną seniora. Zawsze istotnym zadaniem będzie nawiązanie poprawnych relacji, budowanie emocjonalnej więzi pomiędzy opiekunką a podopiecznym.
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Opiekunka osób starszych powinna przede wszystkim charakteryzować się niezwykłą empatią, ciepłem, chęcią niesienia pomocy innym, dużym pokładem cierpliwości oraz pozytywnym nastawieniem. Musi umieć być wyrozumiałą, tolerować różnego rodzaju słabości podopiecznego wynikające z racji jego wieku i niepełnosprawności, oraz rozumieć i respektować prawa starości. Jednocześnie musi wykazywać się charakterem stanowczym, odpornym na stres i opanowaniem w sytuacjach trudnych i nieprzewidywalnych. Osoba pracująca jako opiekunka musi być zdrowa i silna, o dobrej kondycji fizycznej.
Korzyści z pracy jako opiekunka osób starszych
Praca opiekunki osób starszych daje niewątpliwą satysfakcję. Osoby, które spełniają się w tym zawodzie czują się potrzebne, pomocne, widzą sens swojej pracy. Poza tym przebywanie z osobą starszą jest nie tylko obowiązkiem, ale może być też ważną lekcją życia. Obcowanie z seniorem wiele uczy, daje możliwość czerpania sił z często wciąż radosnych i pełnych optymizmu osób starszych. Dzięki nim można także poznać wiele interesujących ciekawostek historycznych, nieraz niedostępnych w oficjalnych źródłach. Zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych w Irlandii daje także inne korzyści. Pierwszymi, dla wielu pewnie najbardziej istotnymi, są te finansowe. Płaca opiekunek jest wysoka, zależna od wielu czynników, ale zawsze opłacalna. Równie istotnym jest podniesienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Jak dostać pracę jako opiekunka osób starszych?
Pracę opiekunki osób starszych za granicą oferują powołane w tym celu agencje. Przygotowują one chętnych poprzez organizację różnego rodzaju kursów i szkoleń. Skorzystanie z oferty takiej agencji daje gwarancję pracy legalnej, zapobiega zagrożeniom dotyczącym warunków zatrudnienia, ubezpieczenia i zarobków. Podejmując decyzję o pracy opiekunki osób starszych w Irlandii należy spełniać przede wszystkim dwa podstawowe warunki: znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie w sprawowaniu opieki nad osobą starszą. Znajomość języka jest konieczna nie tylko dla porozumiewania się z seniorem, ale również w celu załatwiania różnych spraw urzędowych podopiecznego i własnych, oraz wykonywania codziennych czynności takich jak robienie zakupów.
Praca opiekunki osób starszych cieszy się szacunkiem i uznaniem zarówno osób wymagających opieki, jak również ich rodzin. Miło jest zobaczyć efekt tej pracy w uśmiechu schorowanej osoby.
Zainteresowana ofertą pracy jako opiekunka osób starszych? Wypełnij formularz aplikacyjny i dołącz do nas!
Najnowsze komentarze