Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się w Irlandii bardzo wcześnie. Jest to bowiem wyjątkowy czas, dlatego pierwsze świąteczne dekoracje można zobaczyć w sklepach czy na ulicach irlandzkich miast i miasteczek już z początkiem listopada. Warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym tradycjom świątecznym, jakie praktykowane są w tym kraju, gdyż różnią się one nieco od tych, które znane są w Polsce.
Jak wyglądają przygotowania do Świąt w Irlandii?
Święta Bożego Narodzenia są jedną z najbardziej rodzinnych uroczystości w całym roku. Irlandczycy przykładają ogromną troskę do tego, aby spędzić je w otoczeniu najbliższych. Przygotowania do tego wydarzenia pozwalają poczuć świąteczną atmosferę już dużo wcześniej. Nie tylko pojawiają się pierwsze dekoracje, ale także rozpoczyna się gromadzenie prezentów oraz wysyłanie kartek świątecznych zarówno do bliższych, jaki i dalszych członków rodziny oraz przyjaciół. Najbardziej intensywne przygotowania rozpoczynają się 8 grudnia, gdy Irlandczycy tłumnie ruszają do sklepów. W Kościele Katolickim jest to Święto Niepokalanego Poczęcia, które rozpoczyna okres radosnego oczekiwania na narodzin Jezusa. W wielu domach pojawiają się wtedy choinki oraz inne ozdoby. Na drzwiach wejściowych wieszane są ozdobne wianki, których jednym z najważniejszych elementów jest ostrokrzew. Roślina ta oraz ptak strzyżyk, są jednymi z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia w Irlandii.
Jak Irlandczycy spędzają wigilię?
Wigilia, czyli 24 grudnia jest w Irlandii normalnym dniem pracy. Jest to czas, w którym można zrobić ostatnie zakupy, a także wybrać prezenty, które znajdą się pod choinką. Tradycją jest także zapalanie przez najmłodszego członka rodziny świecy, którą umieszcza się na oknie. Zawiesza się również skarpety, w których Mikołaj umieści prezenty. Według tradycji dzieci powinny zostawić także szklankę mleka i ciastka oraz marchewki dla reniferów. Jeśli znikną, oznacza to, że dom w nocy odwiedził św. Mikołaj i można otworzyć prezenty. Wielu Irlandczyków w wigilię chodzi do kościoła na bożonarodzeniowe msze, które są najczęściej organizowane o północy. Jest to odpowiednik polskiej pasterki.
Boże Narodzenie w Irlandii — jak wygląda?
Boże Narodzenie to czas, który mieszkańcy Irlandii chcą spędzać z najbliższymi. Świąteczny poranek to czas na rozpakowanie prezentów pozostawionych w nocy przez Mikołaja. Tradycją jest również uczestnictwo w mszy świętej, jeśli nie brało się w niej udziału w wigilię. Jest to dzień, w którym nie wypada chodzić z wizytą, dlatego spędza się go w zaciszu własnego domu w otoczeniu najbliższych.
Uroczysty obiad świąteczny składa się najczęściej z dwóch dań. Pierwszym z nich jest zupa, a na drugie najczęściej podawany jest indyk lub pieczona szynka. Są one serwowane w towarzystwie sezonowych warzyw, takich jak brukselka, fasolka, brokuły i marchew. Obowiązkowym dodatkiem są smażone lub duszone ziemniaki. Tradycyjnym irlandzkim deserem serwowanym podczas świątecznego obiadu jest Christmas Pudding. Robi się go z owoców podawanych w towarzystwie śmietany lub budyniu. Po obfitym posiłku Irlandczycy najchętniej relaksują się przed kominkiem lub choinką, oglądając świąteczne filmy i spędzając czas z najbliższymi.
Dla Irlandczyków bardzo ważny jest również drugi dzień Świąt. Jest to Dzień Świętego Szczepana. Najbardziej znaną tradycją, która obecnie już zanikła i praktykowana jest głównie na terenach wiejskich, jest tzw. polowanie na strzyżyka. Według przekazów to ptak ten zdradzić miał kryjówkę św. Szczepana, przez co został stracony. Z tego wydarzenia wzięła się tradycja wędrowania po okolicznych domach młodych chłopców, którzy chodzą od drzwi do drzwi, kolędując. Tradycją jest również wynagradzanie w tym dniu osób, z których usług korzysta się przez cały rok, takich jak listonosze, mleczarze czy śmieciarze.
W Irlandii okres Bożego Narodzenia trwa aż do 6 stycznia, czyli Święta Objawienia Pańskiego. W tym dniu kobiety zostają wynagradzane za swoje wysiłki włożone we wszystkie przygotowania do Świąt.
Najnowsze komentarze